Plenér, Ředkovec u Světlé nad Sázavou, 11.6. 2017

Na plenéru v Ředkovci blízko Světlé nad Sázavou jsme odstartovali hned v neděli 11. června docela zostra. Již první večer jsme stihli začít s tvorbou světelných objektů a ušít originální osobní výtvarnické deníčky do kapsy, které s námi potom věrně „chodily“ celý týden – kolem rybníka, na hrad Lipnici a za sochami do přilehlých lomů, na naučnou stezku Jana Zrzavého, do selského muzea na Michalově statku v Horní Pohledi, do světelského podzemí... Nohu na plynu jsme pak měli celé výtvarnické soustředění až do pátku 16. června. Tvořili jsme v kraji Jana Zrzavého u hradu Lipnice. Příroda kolem byla úžasná. Samotný Ředkovec, kde jsme měli hlavní stan, byl takovým nepatrným obydleným ostrovem v lesích, kde se ve dne na břehu pod borovicemi vyhřívaly užovky čerstvě svlečené z kůže a v noci svítily jenom hvězdy, měsíc se koupal po půlnoci v rybníku a skřehotání žab strašpytlům evokovalo divoké sny... Díky úžasné atmosféře (dobrotám v jídelně a skvělému funkčnímu bazénu) jsme byli ochotni odpustit starým chatkám jejich nedostatky. Hodně z žáků na plenéru překročilo nějakou svoji hranici. V zážitkové pedagogice je běžné, že žák zcela přirozeně řeší některý zcela individuální problém - výtvarný, osobnostní, bytí ve skupině či světě obecně... a to na základě i velmi konkrétního (původně výtvarného) zadání.

Skoro na závěr plenéru, kdy už byli žáci umělecky pěkně načatí dobrou společností malířů Jana Preislera, Honzy Zrzavého, Jaroslava Panušky a sochařů Radomíra Dvořáka či Matyáše Brauna, jsme zkusili zapojit také obrazy malíře a kolegy Jirky Černého - našeho předchůdce na ZUŠ ve Zruči. Žákům jsme ukázali jeho obrazy v monografii, kterou vydal, a vedli jsme je k jinému vnímání přírody jeho optikou. Žáci se uznale divili, že oba vlastníme originály obrazů tohoto výtvarníka a že jsme oba prošli jeho rukama tak, jako oni procházejí výukou u nás...

Plenér se koná za finančního přispění spolku přátel ZUŠ

Jan Kopřiva